Dotyk ako prejav lásky deťom

Autor: Spokojnosť n.o. | 23.1.2013 o 20:10 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  421x

Že ľudský dotyk je mimoriadny, vieme veľmi dobre. Napriek tomu s ním niektorí mávame problémy. Jedno pohladenie je niekedy viac ako tisíce slov. V dnešnej dobe dominuje predovšetkým vizuálne vnímanie. Prejavy lásky ako by sme odsunuli na druhú stranu.

To, že dotyky prospievaju telu i duši, je všeobecne známe. Paradox, ale je, čím je spoločnosť vyspelejšia, tým menej si ich doprajeme. Bohužiaľ s dotýkaním je to zložité už od narodenia. Dieťa ešte nerozumie našim slovám a vníma nás predovšetkým prostredníctvom dotykov a objatí. V dnešnej hektickej dobe dieťa nakŕmime, prebalíme, vykúpeme ... a to všetko v čo najrýchlejšom čase, akoby automaticky s minimom láskavých prejavov. Máme pocit, že to doženieme neskôr. Fakt je ale taký, že práve dojčatám dotyky prospievaju, a keď ich majú nedostatok, citovo trpia a môžu z nich vyrásť agresívnejší jedinci. Problémy s nimi majú hlavne racionálne založení ľudia a ľudia majúci sklony k perfekcionizmu. Niektoré mamičky dôsledne premyslia všetko, od zloženia stravy potomka až po aktivity dieťaťa. Koľko je ich vhodných a kedy? Je to prehnané? Akoby zabúdali, že na niektoré veci obzvlášť týkajúce sa detí, žiadne návody neexistujú a treba dať priechod prirodzenosti. Niektorí ľudia sa dotykom bránia aj preto, že ich sami príliš nepoznali. Ich rodičia boli voči dotykom chladní, a pravdepodobne aj ich deti budú mať menšiu potrebu alebo to jednoducho nebudú vedieť. Táto potreba sa líši od rodiny k rodine. Ak je vám dotyk nepríjemný, je veľmi ťažké byť svojmu dieťaťu dobrým rodičom. Skúste sa na to pozrieť z iného uhla. Nie tak, že sa do neho nútite, ale že svoje dieťa milujete, a dotykom mu dávate najavo ako veľmi. Ak je však aj napriek tomu pre vás dotýkanie komplikované, nezúfajte. Náklonnosť a láska sa dajú vyjadriť aj inak. Buďte jednoducho dieťaťu k dispozícii, keď vás potrebuje, no a dotyky nahraďte záujmom a komunikáciou s ním. Je však dôležité podotknúť, že sa nesmie prekročiť určitá hranica, kedy sú už tieto prejavy lásky dieťaťu nepríjemné. V našom nízkoprahovom dennom centre sa usilujeme rodičov a hlavne mladé mamičky učiť ako dať dieťaťu čo najviac lásky, pozornosti a podpory. Ale i to, že toto ich úsilie sa im neskôr stonásobne vráti.

 

Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB/Spokojnosť alebo www.ispokojnost.sk. Všetky príspevky a blogy si môžete prečítať na www.spokojnost.blog.sme.sk.

 

Jozef Smieško /Spokojnosť n.o.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.

SVET

Najvyšší kostol na svete ohrozuje ľudský moč

Ľudí neodrádza polícia ani vysoké pokuty.


Už ste čítali?