Hádky v rodine

Autor: Spokojnosť n.o. | 21.3.2013 o 16:47 | Karma článku: 5,35 | Prečítané:  500x

Výmeny názorov sú súčasťou nášho života, teda aj nášho rodinného života. Nevyhneme sa im. Hádka sama o sebe je vo vzťahu prospešná. Ľudia prostredníctvom nej uvoľňujú svoje emócie, napätie či vyjadrujú svoju nespokojnosť. Dôležité však je byť konštruktívny a udržať si aj v hádke nadhľad, no nie je to jednoduché. Dôležitejšie je to o to viac, ak máme dieťa, pretože ono vždy vníma čo sa deje.  

Partnerská hádka by však mala zostať len medzi partnermi, dieťa by do nej nemalo byť zaťahované. Často krát sú deti svedkami takejto nezhody, no podstatné je uvedomiť si, že dieťa  sa učí pozorovaním. Keď vidí agresívnu komunikáciu svojich rodičov je isté, že to zanechá stopy nielen v jeho dušičke, ale aj v správaní. Tak isto nie je dobré, ak si zo svojho dieťaťa robíte v takejto situácii poslíčka, ako napríklad: „odkáž svojej mamičke" alebo „povedz prosím ťa ocinovi, že..." Dieťa je týmto nútené rozhodnúť, kto je zlý a kto dobrý. Môže mu to dokonca spôsobiť aj dlhodobý stres, tiky na tvári a podobne, najmä ak je dieťa svedkom toho, ako jeho najbližší po sebe kričia. Dieťa vtedy prežíva neistotu a strach. Stáva sa aj to, že sa deti utiahnu do seba a veľmi citlivo potom reagujú aj na malé zvýšenie hlasu. Uvedomme si, že to čo dieťa vidí u svojich rodičov, považuje za normu, čo sa môže neskôr prejaviť aj v jeho živote. Ak sa však budeme snažiť aj pri hádke myslieť konštruktívne, dieťa sa môže naučiť, že hádka môže viesť k dohode. Pri takomto otvorenom konflikte sa učí, že život nie je vždy harmonický, že občas sa objavujú aj problémy, ktoré treba riešiť. Veď v hádke ide predsa hlavne o to, aby sme k nejakému riešeniu dospeli a preto je dôležité, čo deťom ich rodičia predostierajú. Hnev je normálnou súčasťou emocionálneho života každého z nás. Zlý býva len spôsob, akým svoj hnev dáme najavo a ako bežné hádky a spory v rodine riešime.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

 

Bc. Renáta Botková/Spokojnosť n.o.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?