Leto, nástrahy a možnosti

Autor: Spokojnosť n.o. | 4.8.2013 o 11:25 | (upravené 4.8.2013 o 22:49) Karma článku: 2,84 | Prečítané:  210x

Leto je obdobím, ktoré pre naše deti znamená jednoducho voľno. Pre nás rodičov však začína každoročný kolobeh riešenia ako našim deťom ich voľno zmysluplne naplniť. Chodíme do práce a nemáme toľko voľného času ako by sme potrebovali. Niektorí z nás využijú možnosť, aby ich ratolesti strávili prázdniny u svojich starých rodičov, no nie každý túto možnosť má.

Deti potrebujú v prvom rade kontrolu, preto nie je najvhodnejšie nechávať ich bez dozoru počas celého leta. Na to, aby ste tak mohli učiniť je potrebné, aby medzi vami bol vybudovaný pevný a dôverný vzťah. Je potrebné, aby sme si boli istý, že je naše dieťa dostatočne samostatné a zodpovedné. V tomto smere je najdôležitejšie od začiatku nastaviť pravidlá a vymedziť limity. S dieťaťom treba komunikovať o ich dodržiavaní, ale aj o tom, čo sa stane, ak pravidlá poruší. Dieťa však nikdy nemôžeme kontrolovať na 100 percent. Môžeme len veriť, že to prebieha podľa našich predstáv. A ak veríme svojej doterajšej rodičovskej výchove, mali by sme veriť aj nášmu dieťaťu.

Samostatné prežívanie voľného času počas leta má však pre dospievajúce deti, ktoré túžia spoznávať nové veci, aj veľa "lákavých nástrah". Rodiča sa práve počas tohto obdobia často u svojich potomkov stretávajú s prvou konzumáciou alkoholu, cigariet či omamných látok. Ide o skúsenosť, ktorá so sebou nesie riziko, ako s ňou dieťa bude vedieť naložiť, ale aj ako sú rodičia pripravení na takúto situáciu zareagovať. Najlepší možný spôsob je s našimi puberťákmi neustále diskutovať.

Dnes už existuje množstvo alternatív, ktoré nám zabezpečia, že sa naše deti nebudú len tak bezcieľne potulovať po okolí. Ak teda pracujete a obávate sa, že by vaše ratolesti mohli niečo „vyparatiť", využite možnosti v podobe denných táborov, centier voľného času, záujmových krúžkov či pobytov.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

Renáta Botková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Aj Bratislava má svoju Hlávkovú. Za kritiku parkovania referentku čakala šikana

Čím viac Zuzana Aufrichtová upozorňovala na chyby v návrhu parkovacej politiky, tým viac problémov v práci mala.

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.


Už ste čítali?