Alkoholizmus a rodinný život

Autor: Spokojnosť n.o. | 28.8.2013 o 10:15 | (upravené 29.8.2013 o 8:48) Karma článku: 2,70 | Prečítané:  251x

Alkoholizmus je najrozšírenejšia forma závislosti. Spôsobuje mnohé problémy a ťažkosti a to nielen jedincovi, ktorý takouto závislosťou trpí, ale aj celému jeho okoliu. Najzhubnejšie a najmasovejšie zasahuje alkoholizmus práve do rodinných vzťahov, ktoré narúša. V dôsledku alkoholizmu sa neraz ničí láska medzi partnermi, vzájomná dôvera aj rodinný súlad. Vyvoláva manželské rozvraty a častokrát ho môžeme zaradiť medzi hlavné príčiny kríz rodinného života i vysokej rozvodovosti.

Alkoholik je pod vplyvom alkoholu zbavený kritickosti, zmyslu pre pravdu, spravodlivosť a taktiež mu chýba objektívny pohľad na situáciu. Život s nespoľahlivým človekom je nepríjemný, pretože ohrozuje v rodine hlavnú zložku a to je bezpečie. Pocit bezpečia sa vytvorí vtedy, ak žijeme v prostredí, ktoré je očakávané, predvídateľné. Pri alkoholizme však toto neplatí. Alkoholizmus v rodine vyvoláva napäté situácie. Najväčšie škody napácha v oblasti výchovy detí, či vo vzťahu rodič- dieťa. Deti alkoholika trpia z každej stránky, či už duševnej, materiálnej, citovej, výchovnej i spoločenskej. Bývajú psychicky labilné, prestrašené i nervózne. Môžu trpieť výkyvmi sebavedomia, komplexom menejcennosti, byť vzdorovité, čo často vedie aj k delikventnosti. V rodine alkoholika sú taktiež časté emocionálne výbuchy. V stave triezvosti je takýto človek nervózny a popudlivý práve kvôli jeho túžbe napiť sa. V stave opitosti je zas mimo kontrolu a ľahko vybuchne pre akúkoľvek maličkosť a tak sa život v rodine alkoholika stáva nepríjemným. Každú chvíľu hrozia a väčšinou sa aj objavujú hádky, spory, konflikty, niekedy dokonca agresivita. Na dennom poriadku je trvalý stres, pocity neistoty, obavy a bezmocnosť, čo sú javy, ktoré sú pre život rodiny značne nepríjemné. Pitie vnáša do života nestabilitu a zmätky. Ak máte ešte stresujúce zamestnanie, rozhodne nie je čo závidieť. Okrem toho ide alkoholizmus aj ruka v ruke s finančnými ťažkosťami. V takejto situácii sa vyplatí myslieť nielen na druhých- deti, ale i na seba. Pre to, aby blízky človek s nadmerným pitím alkoholu prestal môžete urobiť mnoho, ale vo vašej moci to rozhodne nie je úplne. Vaše možnosti ako aj trpezlivosť majú svoje medze, preto treba byť radikálny, no zároveň sa snažiť svojho blízkeho v liečbe podporovať, povzbudzovať  a dávať mi najavo, že pri ňom stojíte.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.


Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

DOMOV

Končiaci vyšetrovateľ Gorily sa sporí s policajným šéfom

Odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš je pripravený vypovedať pred poslancami.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?