reklama

Hyperaktívne dieťa

Tešíte sa z toho, aké je vaše dieťa životaschopné, smelé, aktívne. To, že často neposlúcha, je nepozorné, možno agresívne, sa pripisuje dnešnej uponáhľanej dobe. Možno ani len  netušíte, že za takýmito prejavmi správania sa môže skrývať aj niečo viac. Môže sa jednať o syndrómom poruchy pozornosti s hyperaktivitou, ktorý poznáme pod skratkou ADHD. ADHD je  vývinová porucha prejavujúca sa hlavne u detí, ale v mnohých prípadoch pretrváva aj do dospelosti a má nepriaznivý vplyv na adaptáciu dieťaťa v každodennom prostredí. Príznaky ADHD začínajú byť zjavné v predškolskom a mladšom školskom veku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Deťom spôsobuje veľké problémy udržať pozornosť a kontrolovať svoje správanie. Takýmto problémom v súčasnosti trpí približne 3 až 5% detí, chlapci 2 až 5x častejšie ako dievčatá. Typické prejavy sa objavujú v troch oblastiach: dieťa má poruchy pozornosti, je hyperaktívne a impulzívne. Deti s ADHD neustále pociťujú nepokoj, stále sa hrajú s rukami, rôznymi predmetmi, s jedlom, neustále pobehujú, všade sa snažia vyliezť, neobsedia aj keď je to potrebné, nedokážu čakať v rade, odpovedajú skôr ako si vypočujú celú otázku, často strácajú veci, nedokážu sa sústrediť na dlhší čas, unikajú im detaily, nevypočujú si inštrukcie pozorne až dokonca, z čoho vyplývajú časté chyby pri riešení úloh či horší prospech v škole, nechajú sa ľahko vyrušiť nepodstatnými podnetmi či preskakujú z jednej nedokončenej aktivity na druhú. Na čo by sme mali dbať a čo by sme my rodičia nemali zanedbať? Niektoré deti s ADHD bývajú zúrivé, ak sa nedeje to, na čo práve majú chuť. Okoliu to dávajú najavo všakovakým spôsobom, len aby na seba upozornili. Dôležité je, aby rodič zachoval pokoj a od svojej pôvodnej myšlienky by v žiadnom prípade nemal ustúpiť. Hyperaktívne dieťa je stále v pohybe. Tak mu ho umožnite. Nielen pohyb ako taký, ale aktivitu. Viac ako iné deti potrebuje podnety, ktoré sa bude snažiť pochopiť, aby sa posunulo ďalej, aktivity, ktoré sa spájajú s učením. Pamätajte na to, že hyperaktívne dieťa nemôžete nechať „nudiť sa". Akákoľvek tvorivosť je vítaná. Hoci to niektorým rodičom, najmä po namáhavom dni v práci lezie na nervy, hyperaktívnemu dieťaťu pomôže aj to, keď sa poriadne vyrozpráva. Zabávajte sa s ním. Spomínajte si na predchádzajúci deň, pýtajte sa dieťaťa, čo sa mu najviac páčilo, čo sa naučilo, nechajte ho, aby vám porozprával podrobnosti hoci aj o polievke, ktorú malo dnes v škole na obed. Existuje mnoho činností, druhov športu či umenia a neskôr aj povolaní v dospelosti, ktoré si priam žiadajú akčnosť, „lásku k adrenalínu", zvýšenú pohotovosť, originalitu a nekonvenčnosť, výrečnosť, nadšenie pre nové veci, „širokouhlú pozornosť", zníženú ustráchanosť a podobne. Jedná sa práve o vlastnosti, ktorými jedinci s ADHD disponujú. Netreba sa preto takejto diagnózy obávať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

Renáta Botková

Spokojnosť n.o.

Spokojnosť n.o.

Bloger 
  • Počet článkov:  98
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme nezisková organizácia, ktorá pôsobí v oblasti sociálnej práce v regióne Hornej Nitry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu