Jeden za všetkých, všetci za jedného.

Autor: Spokojnosť n.o. | 12.4.2012 o 9:40 | (upravené 12.4.2012 o 9:45) Karma článku: 1,97 | Prečítané:  296x

Každý dodnes spomíname na svojich kamarátov z detstva. Pamätáme si na všetky tie zážitky a zábavu čo sme s nimi zažili. Ako sme spoločne vyvádzali hlúpostí, smiali sa a plakali. Chceli sme sa jeden na druhého podobať, nosili sme rovnaké oblešenie, počúvali rovnaký štýl hudby, používali rovnaké gestá

a koniec koncov robili spoločne všetko, či už to bolo dobré, alebo zlé. Ak nám ešte  nebodaj rodičia zakázali stretávať sa s kamarátmi, oheň bol na streche. Rodičia boli najhorší na svete, ich slovo neznamenalo nič a ťahalo nás to späť k partií. Na toto obdobie určite všetci radi spomíname a veľa životných skúseností sme si odnesli práve z tohto obdobia.

Aj dnešní mladí majú takéto partie a skupinky, v ktorých prežívajú svoje detstvo. V dnešnej dobe, kedy už ale rodičia nemajú toľko času, aby sa im venovali, je čas strávený v partií dlhší a vplyv na jedinca silnejší. Každá minca má dve strany a aj vyplyv spoločenskej skupiny, resp. partie, môže mať na vývoj dieťaťa negatívny aj pozitívny vplyv. Ak je dieťa pri svojom každodennom fungovaní a riešení vnútorných problémov odkázané len na názor a vplyv partie, nie je to vhodné. Ale ani izolovanie od rovesníkov a nenahraditeľných skúseností fungovania rovesníckej skupiny, ktoré sú pri dospievaní nesmierne dôležité, nie je riešenie. Naučiť sa fungovať v skupine, získavanie životných skúseností, či už sú dobré alebo zlé, naučiť sa sebareflexií pri rozhodovaní, udržať si svoju vnútornú identitu...rovesnícka skupina, resp. partia je v tomto pre mladých nenahraditeľnou životnou skúsenosťou.

Aj my v našom nízkoprahovom dennom centre máme pri svojej práci na pamäti, že spolupráca v skupine, má význam nie len pre všetkých jej členov, ale aj pre každého jednotlivca zvlášť. Vytvárame aktivity, kde sa mladí ľudia učia pracovať v skupine, navzájom sa spoznávať, spolupracovať a pomáhať si. Veríme, že si do života odnesú len tie dobré skúsenosti a na základe tých zlých sa stanú silnejšími a odolnejšími v budúcnosti. Sú veci, ktoré Vás nikto nenaučí, len život sám.

Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB alebo www.ispokojnost.sk.  Všetky príspevky a blogy si môžete prečítať na www.spokojnost.blog.sk

Miriam Mališová

Spokojnosť n.o

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?