Jeden za všetkých, všetci za jedného.

Autor: Spokojnosť n.o. | 12.4.2012 o 9:40 | (upravené 12.4.2012 o 9:45) Karma článku: 1,97 | Prečítané:  287x

Každý dodnes spomíname na svojich kamarátov z detstva. Pamätáme si na všetky tie zážitky a zábavu čo sme s nimi zažili. Ako sme spoločne vyvádzali hlúpostí, smiali sa a plakali. Chceli sme sa jeden na druhého podobať, nosili sme rovnaké oblešenie, počúvali rovnaký štýl hudby, používali rovnaké gestá

a koniec koncov robili spoločne všetko, či už to bolo dobré, alebo zlé. Ak nám ešte  nebodaj rodičia zakázali stretávať sa s kamarátmi, oheň bol na streche. Rodičia boli najhorší na svete, ich slovo neznamenalo nič a ťahalo nás to späť k partií. Na toto obdobie určite všetci radi spomíname a veľa životných skúseností sme si odnesli práve z tohto obdobia.

Aj dnešní mladí majú takéto partie a skupinky, v ktorých prežívajú svoje detstvo. V dnešnej dobe, kedy už ale rodičia nemajú toľko času, aby sa im venovali, je čas strávený v partií dlhší a vplyv na jedinca silnejší. Každá minca má dve strany a aj vyplyv spoločenskej skupiny, resp. partie, môže mať na vývoj dieťaťa negatívny aj pozitívny vplyv. Ak je dieťa pri svojom každodennom fungovaní a riešení vnútorných problémov odkázané len na názor a vplyv partie, nie je to vhodné. Ale ani izolovanie od rovesníkov a nenahraditeľných skúseností fungovania rovesníckej skupiny, ktoré sú pri dospievaní nesmierne dôležité, nie je riešenie. Naučiť sa fungovať v skupine, získavanie životných skúseností, či už sú dobré alebo zlé, naučiť sa sebareflexií pri rozhodovaní, udržať si svoju vnútornú identitu...rovesnícka skupina, resp. partia je v tomto pre mladých nenahraditeľnou životnou skúsenosťou.

Aj my v našom nízkoprahovom dennom centre máme pri svojej práci na pamäti, že spolupráca v skupine, má význam nie len pre všetkých jej členov, ale aj pre každého jednotlivca zvlášť. Vytvárame aktivity, kde sa mladí ľudia učia pracovať v skupine, navzájom sa spoznávať, spolupracovať a pomáhať si. Veríme, že si do života odnesú len tie dobré skúsenosti a na základe tých zlých sa stanú silnejšími a odolnejšími v budúcnosti. Sú veci, ktoré Vás nikto nenaučí, len život sám.

Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB alebo www.ispokojnost.sk.  Všetky príspevky a blogy si môžete prečítať na www.spokojnost.blog.sk

Miriam Mališová

Spokojnosť n.o

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.


Už ste čítali?