Deti vnímajú a cítia, čo sa deje okolo nich

Autor: Spokojnosť n.o. | 18.4.2012 o 11:33 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  502x

Každý z nás sa počas života dostane do rôznych situácií, ktoré potrápia našu frustračnú toleranciu, nedajú nám spávať a oberajú nás o energiu. Snažíme sa nezaťažovať okolie, no podávanie informácii o sebe neprebieha len verbálne.

Často nám oveľa viac napovie práve komunikácia bez slov. Vieme, že správanie iných nemusí mať súvis s našou osobou, sme len v zlom čase na zlom mieste. My to vieme spracovať, vieme sa odosobniť. Čo je pre nás dospelých samozrejmosťou, pre deti nemusí byť. Deti si verbálnu i neverbálnu komunikáciu vysvetľujú po svojom. Všetko čo sa deje v ich okolí si môžu vzťahovať na seba a to im môže ublížiť. Deťom netreba všetko „vešať na nos“, aj tak veľa veciam nerozumejú. Stačí im však vysvetliť, že to, čo sa deje  s ocinom, či maminou  sa ich netýka. Deťom treba dávať  najavo, že problémy, do ktorých sa dostali, či už vplyvom nejakej závislosti, konfliktov, či finančnej situácii, neovplyvní ich lásku k nemu. Viac ako slovo je pre ne cennejší pocit bezpečia a lásky. Ak toto dieťaťu nedáme najavo, môže si začať získavať pozornosť nevhodným spôsobom, alebo naopak stiahne sa, čo môže mať negatívny dopad na jeho psychiku .

V našom centre sa stretávame s rôznymi typmi detí. Prichádzajú k nám deti, ktoré sú viac či menej problémové. Pri hre a aktivitách, ktoré s nimi realizujeme,  sa snažíme zamerať na neverbálne prejavy detí, lebo práve tie môžu byť bránou do prežívania dieťaťa. Našou dlhodobou víziou je pracovať s rodičmi týchto detí a viesť ich k harmonickému fungovaniu v rodine, čo pri našej cieľovej skupine nie je ľahké. Dieťa je obrazom fungovania rodiny a našou snahou je ho poznávať.

 Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB alebo www.ispokojnost.sk. 

 

 

                                  Mgr. Eva Kubíková

Spokojnosť n.o.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?