Deti vnímajú a cítia, čo sa deje okolo nich

Autor: Spokojnosť n.o. | 18.4.2012 o 11:33 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  498x

Každý z nás sa počas života dostane do rôznych situácií, ktoré potrápia našu frustračnú toleranciu, nedajú nám spávať a oberajú nás o energiu. Snažíme sa nezaťažovať okolie, no podávanie informácii o sebe neprebieha len verbálne.

Často nám oveľa viac napovie práve komunikácia bez slov. Vieme, že správanie iných nemusí mať súvis s našou osobou, sme len v zlom čase na zlom mieste. My to vieme spracovať, vieme sa odosobniť. Čo je pre nás dospelých samozrejmosťou, pre deti nemusí byť. Deti si verbálnu i neverbálnu komunikáciu vysvetľujú po svojom. Všetko čo sa deje v ich okolí si môžu vzťahovať na seba a to im môže ublížiť. Deťom netreba všetko „vešať na nos“, aj tak veľa veciam nerozumejú. Stačí im však vysvetliť, že to, čo sa deje  s ocinom, či maminou  sa ich netýka. Deťom treba dávať  najavo, že problémy, do ktorých sa dostali, či už vplyvom nejakej závislosti, konfliktov, či finančnej situácii, neovplyvní ich lásku k nemu. Viac ako slovo je pre ne cennejší pocit bezpečia a lásky. Ak toto dieťaťu nedáme najavo, môže si začať získavať pozornosť nevhodným spôsobom, alebo naopak stiahne sa, čo môže mať negatívny dopad na jeho psychiku .

V našom centre sa stretávame s rôznymi typmi detí. Prichádzajú k nám deti, ktoré sú viac či menej problémové. Pri hre a aktivitách, ktoré s nimi realizujeme,  sa snažíme zamerať na neverbálne prejavy detí, lebo práve tie môžu byť bránou do prežívania dieťaťa. Našou dlhodobou víziou je pracovať s rodičmi týchto detí a viesť ich k harmonickému fungovaniu v rodine, čo pri našej cieľovej skupine nie je ľahké. Dieťa je obrazom fungovania rodiny a našou snahou je ho poznávať.

 Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB alebo www.ispokojnost.sk. 

 

 

                                  Mgr. Eva Kubíková

Spokojnosť n.o.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.


Už ste čítali?