Dotyk ako prejav lásky deťom

Autor: Spokojnosť n.o. | 23.1.2013 o 20:10 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  436x

Že ľudský dotyk je mimoriadny, vieme veľmi dobre. Napriek tomu s ním niektorí mávame problémy. Jedno pohladenie je niekedy viac ako tisíce slov. V dnešnej dobe dominuje predovšetkým vizuálne vnímanie. Prejavy lásky ako by sme odsunuli na druhú stranu.

To, že dotyky prospievaju telu i duši, je všeobecne známe. Paradox, ale je, čím je spoločnosť vyspelejšia, tým menej si ich doprajeme. Bohužiaľ s dotýkaním je to zložité už od narodenia. Dieťa ešte nerozumie našim slovám a vníma nás predovšetkým prostredníctvom dotykov a objatí. V dnešnej hektickej dobe dieťa nakŕmime, prebalíme, vykúpeme ... a to všetko v čo najrýchlejšom čase, akoby automaticky s minimom láskavých prejavov. Máme pocit, že to doženieme neskôr. Fakt je ale taký, že práve dojčatám dotyky prospievaju, a keď ich majú nedostatok, citovo trpia a môžu z nich vyrásť agresívnejší jedinci. Problémy s nimi majú hlavne racionálne založení ľudia a ľudia majúci sklony k perfekcionizmu. Niektoré mamičky dôsledne premyslia všetko, od zloženia stravy potomka až po aktivity dieťaťa. Koľko je ich vhodných a kedy? Je to prehnané? Akoby zabúdali, že na niektoré veci obzvlášť týkajúce sa detí, žiadne návody neexistujú a treba dať priechod prirodzenosti. Niektorí ľudia sa dotykom bránia aj preto, že ich sami príliš nepoznali. Ich rodičia boli voči dotykom chladní, a pravdepodobne aj ich deti budú mať menšiu potrebu alebo to jednoducho nebudú vedieť. Táto potreba sa líši od rodiny k rodine. Ak je vám dotyk nepríjemný, je veľmi ťažké byť svojmu dieťaťu dobrým rodičom. Skúste sa na to pozrieť z iného uhla. Nie tak, že sa do neho nútite, ale že svoje dieťa milujete, a dotykom mu dávate najavo ako veľmi. Ak je však aj napriek tomu pre vás dotýkanie komplikované, nezúfajte. Náklonnosť a láska sa dajú vyjadriť aj inak. Buďte jednoducho dieťaťu k dispozícii, keď vás potrebuje, no a dotyky nahraďte záujmom a komunikáciou s ním. Je však dôležité podotknúť, že sa nesmie prekročiť určitá hranica, kedy sú už tieto prejavy lásky dieťaťu nepríjemné. V našom nízkoprahovom dennom centre sa usilujeme rodičov a hlavne mladé mamičky učiť ako dať dieťaťu čo najviac lásky, pozornosti a podpory. Ale i to, že toto ich úsilie sa im neskôr stonásobne vráti.

 

Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB/Spokojnosť alebo www.ispokojnost.sk. Všetky príspevky a blogy si môžete prečítať na www.spokojnost.blog.sme.sk.

 

Jozef Smieško /Spokojnosť n.o.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?