Dieťa a talent

Autor: Spokojnosť n.o. | 6.2.2013 o 9:00 | Karma článku: 3,05 | Prečítané:  374x

Počmárané steny, rukávy, ktoré hrajú azda všetkými farbami či hodiny a hodiny vrzúkania na trúbke. Tak to väčšinou začína. Deti sú veľmi zvedavé a preto je potrebné podporovať ich v ich záujmoch. Azda každý rodič má pocit, že jeho dieťa je to najšikovnejšie na svete.

Na to, aby sme však nejaký talent u nášho dieťaťa skutočne objavili je potrebné, umožniť mu vyskúšať rôznorodé aktivity. Pokiaľ rodičia zistia, že ich ratolesť má na niečo pozoruhodné nadanie, často sú hrdí a nadšením celí bez seba. Je však chybou, ak za každú cenu chcú, aby z ich drobca vyrástla nová superstar, či svetovo uznávaný hokejista. Častokrát sa stáva, že práve prehnané túžby a nátlak zo strany rodičov vedie k tomu, že dieťa prestane mať o rozvíjanie svojho talentu záujem. Dieťa nemusí chcieť pokračovať v našich záľubách. Dôležité je, aby sme ho do ničoho nenútili a nič mu nevyčítali. Je dobré, aby mal rodič na pamäti, že treba akceptovať talent svojho dieťaťa, aj keby si rodič viac prial, aby bol napríklad lekárom. Dieťaťu treba dovoliť realizovať jeho záujmy, aj keď nás to možno trochu znervózňuje. Opakovanie rovnakej melódie, či neisto vylúdené tóny, nie sú ušiam práve príjemné, ale každý umelec predsa začínal od nuly. Dieťa musí cítiť oporu. Obzvlášť dôležitá je starostlivosť o dieťa a jeho nadanie v školskom veku, pretože práve v tomto období deťom záleží na tom, aby ich rovesníci prijali, nechcú sa príliš odlišovať. Neobvyklé schopnosti či záujmy môžu vzbudzovať posmech a pohŕdanie, ktorému musí dieťa čeliť. Je preto možné, že v tomto období sa bude chcieť dieťa vykašľať na cvičenia či tréningy. Vysvetlite mu, že to, že niečo dokáže urobiť lepšie ako ostatní, je dar, za ktorý sa nesmie hanbiť. Ak bude dieťa cítiť podporu, netreba sa obávať tohto obdobia. Medzi tínedžermi sa cení originalita a výnimočnosť, a tak aj vaše dieťa príde do veku, kedy sa za svoje nadanie hanbiť nebude.

Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB/Spokojnosť alebo www.ispokojnost.sk. Všetky príspevky a blogy si môžete prečítať na www.spokojnost.blog.sme.sk.

 

Bc. Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?