Ako pomôcť deťom prejsť rozvodom ich rodičov?

Autor: Spokojnosť n.o. | 26.2.2013 o 11:00 | Karma článku: 4,90 | Prečítané:  631x

Žijeme v dobe, kedy sa slovo rozvod v našich životoch vyskytuje pomerne často. Možno povedať, že oveľa častejšie ako tomu bývalo kedysi. Je potrebné si uvedomiť, že rozvod patrí k veľmi významným stresovým udalostiam v živote mnohých ľudí a dotýka sa vždy celej rodiny. Bez ohľadu na to v akej atmosfére prebehne, vždy sa spája s veľkou  stratou a to hlavne u detí. Týmto aktom sa rozdelia pre dieťa dve najdôležitejšie osoby v jeho živote.

Mnoho rodičov zabúda na fakt, že i keď rolu manžela či manželky stratia, rola rodiča im ostáva navždy a to bez ohľadu na to, či sú v partnerskom vzťahu alebo sa rozvádzajú. Pre svoje dieťa chcú rodičia vždy to najlepšie, preto je dôležité, aby aj v tomto období naň nezabúdali a možno mysleli na pár bodov, ako pomôcť dieťaťu prekonať takúto situáciu v jeho živote bez toho, aby si nenieslo zbytočnú traumu do budúcnosti.

Dieťa je potrebné v prvom rade ubezpečiť, že svojich rodičov nestráca. Mali by sme byť pripravení na to, že dieťa sa bude od nás dožadovať vysvetlení, potvrdení lásky a podobne. Nebráňme sa emóciám a najmä v prvých fázach dbajme na to, aby sme si so svojím dieťaťom pestovali zdravý a blízky vzťah. V žiadnom prípade dieťa nezaťažujme informáciami, ktoré sú preň nepodstatné a nevhodné. Mnohí majú tendencie zhadzovať druhého rodiča,  komentovať jeho charakter či správanie. Bez ohľadu na to, aké kvality druhý rodič má či nemá, najväčšiu službu, akú môžeme pre svoje dieťa urobiť je, ak sa budeme snažiť zachovať pozitívny obraz toho druhého. A aj keď sú nezhody veľmi veľké, pokúsme sa aspoň o obraz neutrálny. Uvedomme si, že dieťa by tak isto nemalo mať pocit zodpovednosti za  pocity svojich rodičov. Deti chcú byť lojálne totiž k obom svojim rodičom a je na ne kladený obrovský tlak, ak im to nie je umožnené. Veď predsa nie je chybou, keď má dieťa rado oboch rodičov. Snažme sa vyvarovať situáciám, v ktorých by bolo dieťa nútené vyberať si spomedzi rodičov. Nestavajme dieťa do takejto pozície. Aj keď to v určitých situáciách pre rodiča nemusí byť ľahké, je nutné uvedomiť si, že to robíme pre svoje deti, pre ich pohodu.  Dôležité je tiež, aby dieťa nebolo zaťažované partnerskými problémami, ako je napríklad chod domácnosti, ani zverovanie sa  mu so všetkými našimi trápeniami nie je na mieste. Je to predsa len naše dieťa, nie náš partner, je vhodné správať sa preto k nemu adekvátne k jeho veku. Na záver by bolo dobré povedať, že dieťa vo svojom živote potrebuje mať určité rituály, ktoré by z jeho života nemali vymiznúť ani v období rozvodu, či po ňom a rovnako tak je potrebné uvedomiť si, že každý z nás je iný, každý môže prežívať túto udalosť rozlične. Aj samotný rozvod ma mnohé podoby a preto nie je hanbou, že ak to dieťa nezvláda, aj napriek tomu, že ste mu venovali dostatok času a lásky, vyhľadať odbornú pomoc, pretože rovnako ako je táto udalosť ťažká pre samotných rodičov, rovnako intenzívne ju prežíva aj dieťa.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, školských problémov a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Bc. Renáta Botková/Spokojnosť n.o.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?