Nástrahy internetu

Autor: Spokojnosť n.o. | 27.3.2013 o 10:40 | Karma článku: 5,54 | Prečítané:  754x

Kedysi deti po príchode zo školy zahodili tašku a utekali von s kamarátmi. Dnes ich prvé kroky smerujú skôr k počítačom, no najmä k internetu. Deti žijú v podstate online. Na sieťach sa dokážu bravúrne orientovať a často krát sú zručnejšie ako rodičia.

Niet sa ani čomu čudovať, pretože s internetom prichádzajú do styku v škole, doma a dokonca ho majú už aj v mobilnom telefóne. Na jednej strane sme pyšní aké sú tie naše decká šikovné, no na druhej strane by sme nemali zabúdať na to, že dieťa sa nedokáže ochrániť pred nebezpečenstvom, ktoré so sebou tento fenomén prináša. A práve na to, by sme tu mali byť my- rodičia.

Internet je nekončiacou studnicou informácií. Tak ľahko ako sa môžete dostať k užitočným materiálom, ktoré poslúžia vášmu dieťaťu ako podklad pre referát do školy, tak isto je ľahké natrafiť na stránky či materiály, ktoré sú nelegálne a nevhodné. Nebezpečenstvo tiež hrozí vo forme závislostí od internetu, od hrania online hier a podobne. Nenechajme deti sedieť iba doma, zamestnajme ich aj inými činnosťami. Vytvorme si i my priestor a čas aj na spoločné aktivity, ktoré budeme spolu s našimi deťmi zdieľať.

Web ľuďom v prvom rade poskytuje anonymitu, čo umožňuje jedincom kompletnú zmenu identity. Ľudia majú neobmedzenú možnosť klamať, vydávať sa za niekoho kým nie sú. Preto práve „chaty" predstavujú pre deti veľké riziko. Funguje mnoho webov, ktoré sú určené pre deti, no je samozrejmé, že ich nenavštevujú iba oni, ale aj osoby, ktoré sa vydávajú za dôveryhodné a popritom od detí mámia ich adresy, fotky, poprípade reálne stretnutia. V internetovej komunikácií hrozia našim deťom viaceré riziká, či už ide o spomínaných nebezpečných ľudí, ktorí môžu dieťa využiť či zneužiť, a to fyzicky, psychicky ale aj emocionálne.

Ako rodičia by sme mali urobiť opatrenia skôr ako sa nám situácia vymkne spod kontroly. Stačí aj to, keď počítač umiestnime do spoločných priestorov ako je napríklad obývačka, kde kedykoľvek môžeme nazrieť čo naše dieťa práve robí, s kým si píše, čo číta. Dôležité je však rozprávať sa s deťmi o možných nástrahách, ale taktiež je dôležité aby boli informovaní aj samotní rodičia.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Bc. Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?