Vreckové = zodpovednosť

Autor: Spokojnosť n.o. | 3.4.2013 o 9:30 | Karma článku: 4,11 | Prečítané:  364x

Aj vy váhate či dávať vášmu dieťaťu peniaze, s ktorými si bude samo „hospodáriť" ? Je to vôbec vhodné? Nebude ich zbytočne míňať? Aká je tá vhodná suma? To sú často otázky, ktoré si kladie väčšina rodičov. Vreckové je pre deti jednoznačne dobrá vec. Ak dieťa prichádza s peniazmi do kontaktu už od detstva, môže sa tak krok za krokom naučiť akú majú hodnotu, ako s nimi možno narábať, čo si za ne môže kúpiť, či koľko si môže usporiť. Dieťa sa prostredníctvom nich učí zodpovednosti.  

 

Kedy je však ten správny čas? Je možné dať nejakú mincu aj 3-ročnému dieťaťu, aby si v obchode za ňu vybralo napríklad keksík. S pravidelným vreckovým je však vhodné začať v predškolskom veku. Treba však dbať na to, aby boli stanovené presné pravidlá a to nielen pre dieťa, ale aj rodičov. Je potrebné, aby dieťa získavalo pravidelný a hlavne rovnaký prísun peňazí vždy v rovnakom čase, aby sa tak naučilo hospodáreniu. Aby si dieťa bolo vedomé toho, že ak si peniaze minie hneď prvý deň, ďalšie dostane až v stanovený čas, teda ani o deň skôr. To koľko sa rozhodnete dať svojmu dieťaťu, závisí predovšetkým od finančnej situácie rodiny. Neexistuje nijaká stanovená suma. Vo všeobecnosti by sme mohli hovoriť o zlatej strednej ceste, i keď je rodina majetnejšia. Deti, ktoré sa topia v peniazoch sa len ťažko naučia s nimi správne narábať, zadeliť si ich na stanovené obdobie, určiť si priority  a podobne. Občas je totiž potrebné vedieť sa aj niečoho vzdať. Vreckové je dôležité najmä preto, že sa dieťa učí narábať s peniazmi a uvedomovať si ich hodnotu, čím musí preberať za ne aj zodpovednosť, čo je v konečnom dôsledku dôležitý tréning do budúcnosti. Dieťa sa prostredníctvom nich učí hospodáriť, dostáva ponaučenie ak si všetky peniaze minie naraz. Tak isto si môže samo našetriť na nejaký vysnívaný darček, ktorý si potom môže kúpiť za „svoje vlastné peniaze", čím sa okrem iného učí aj trpezlivosti. Dôležité však je, aby rodičia nerozhodovali o tom, čo si dieťa za svoje peniaze kúpi. Samozrejme poradiť mu môžeme, no konečné rozhodnutie je potrebné nechať na ňom. Ak by bolo dieťa takto kontrolované, vreckové by potom stratilo učebný efekt pre dieťa a to pocit zodpovednosti samého seba pri narábaní s peniazmi. Samozrejme však nemusíme zostať bez komentára. Dieťa treba upovedomiť ak si všimneme, že peniaze míňa nevhodným spôsobom. Je dobré, ak si vopred stanovíme pravidlá a pri ich porušení môže napríklad nasledovať trest vo forme zrušenia vreckového na isté obdobie. Rovnako tak je vhodné, ak dieťa nevie čo si môže kúpiť, poradiť mu. Dobrým nápadom je aj darovanie sporiaceho prasiatka Rozhodnutie o sporení však opäť musí urobiť dieťa samo.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Bc. Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?