Fajčíme čoraz viac

Autor: Spokojnosť n.o. | 30.4.2013 o 10:43 | (upravené 30.4.2013 o 12:41) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  359x

Mladých ľudí s cigaretou dnes stretávame na ulici čoraz viac. Je skôr raritou, ak tomuto zlozvyku niekto ešte nepodľahol alebo sa mu dokonca vyhýba. Aj napriek veľkému počtu kampaní, ktoré šíria osvetu proti tomuto neduhu, fajčiarov neustále pribúda. Alarmujúce však je, že sa jedná najmä o naše deti, ktorých veková hranica ich kontaktu s cigaretou neustále klesá.  

Už to, že je dieťa v puberte zo sebou prináša mnohé problémy. Je to vek, kedy sa človek cíti byť dospelý, kedy chce skúšať nové veci a popritom všetkom je pod tlakom svojich rovesníkov, ktorým sa chce podobať, či partie, ktorá ako podmienku zapadnutia medzi nich požaduje práve prepadnutie tomuto zlozvyku. Tínedžeri nechcú byť iní, nechcú zaostávať a aby boli tiež in, chcú vyskúšať všetko, najlepšie ak je to ešte aj zakázané. Častokrát však deti majú vzor práve vo svojich rodičoch a ak fajčí čo i len jeden z nich, potom sa ťažšie zakazuje robiť niečo podobné aj deťom. Veď ako by ste im chceli rozkázať, že je to niečo neprípustné, keď to roky robíte aj vy sami, že? Vedzte, že v takomto prípade vám veľmi argumenty nepomôžu. Skúste napríklad motiváciu vo forme výzvy. Vyskúšajte stanoviť nielen odmenu pre víťaza, ale aj trest pre porazeného. Najideálnejšie je samozrejme dohovárať deťom ešte skôr, než vôbec takýto problém vznikne, ale neustále opakovanie a dohováranie v tomto veku je pre tínedžerov skôr na obtiaž a je celkom bežné, že robia veci z trucu len preto, že vedia, že vás to hnevá. Nebojte sa pritlačiť aj na strunu. Dohovor, pri ktorom zdôrazníte ich túžbu odlišovať sa je častokrát účinnejší. Krik a hnev je síce pochopiteľný, no nie vždy sa ním veci vyriešia. V tomto veku je prirodzené, keď sa chcú odlišovať od všetkých správaním i to, že hľadajú individualitu v prejavoch a názoroch. Podotknite, aby tak urobili aj v prípade fajčenia, že inak si protirečia a že je potom pre vás ťažké podporovať ich v ich názoroch. Je však viac ako možné, že nepomôže nič. V tom prípade asi každý vie, čo by mohlo byť pre jeho dieťa trestom, akýmsi zadosťučinením, či „osvietením", ktoré by ho mohlo motivovať, že po cigaretách viac siahať nebude chcieť. Pamätajte aj na to, že to, že dieťa prestane, si vyžaduje dávku podpory z vašej strany i vyjadrenie ocenenia.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Bc. Renáta Botková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?