Pri výchove buďte jednotní

Autor: Spokojnosť n.o. | 8.5.2013 o 14:10 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  308x

Určite to poznáte aj vy. Otec kričí do postele, ale mama povolí ešte chvíľku pozerania televízie, či otec kľudne povolí nejakú sladkosť ešte pred obedom, no mama to zakazuje. Takéto situácie vôbec nie sú zriedkavé. Je to ale správne?

Ak nie ste vo výchove svojich detí jednotní, dieťa začne automaticky jedného z vás vnímať ako toho dobrého a druhého ako toho zlého. Z hľadiska pozície rodiča, ktorý je zväčša ten, ktorý od dieťaťa niečo požaduje, ako napríklad umy si zuby, treba ísť spať, uprac si hračky a podobne, to nie je dobré. Bude v očiach dieťaťa samozrejme ten horší a navyše, ak jeden z rodičov neustále ruší zákazy alebo požiadavky v oblasti výchovy toho druhého, dochádza k jeho strate autority. Keď to dieťa vidí, je zrejmé, že chce z takejto situácie ťažiť. Automaticky ide tam, kde cíti pre seba výhody. Takéto správanie možno často vidieť v rodinách, kde jeden z rodičov pracuje na týždňovky alebo trávi veľa času mimo domu. Neraz sa však rodičia snažia napríklad rušiť pravidlá, ktoré stanovil ten druhý, aby sa pred deťmi ukázal v lepšom svetle. Takýto boj o priazeň dieťaťa nie je rozumný a nemá ani pozitívny vplyv na vzťah medzi rodičmi, ani pre formovanie charakteru dieťaťa. Tým, že budeme dieťa viesť k jednotnosti, získa dobrý vzor pre svoj budúci život. To ako sa správame voči sebe my, si dieťa zo sebou ponesie aj do svojho vlastného vzťahu, rodičovstva i výchovy. Môže sa stať, že mama alebo otec nesúhlasia s nejakou požiadavkou, s ktorou jeden z nich príde. Dôležité však je neriešiť svoj nesúhlas pred dieťaťom, ale vyriešiť takúto situáciu osamote. K správnej výchove neexistuje žiaden univerzálny kľuč, ktorý by sa dal v prípade nejakého problému jednoducho použiť. Avšak jednotnosť rodičov pri výchove je určite jedným zo spôsobom ako k tomu prispieť. Ide o veľmi dôležitý faktor spokojného vzťahu, pretože to, že viete držať spolu, je založené na dobrej komunikácii partnerov a aj ich schopnosti robiť kompromisy.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás. Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB/Spokojnosť alebo www.ispokojnost.sk.

 

Bc. Renáta Botková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?