Kyberšikanovanie, týka sa aj vášho dieťaťa?

Autor: Spokojnosť n.o. | 14.5.2013 o 10:55 | Karma článku: 4,73 | Prečítané:  638x

Kyberšikana je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. Ide o jav, ktorý je pomerne nový, nakoľko žijeme v online svete. S rozšírením moderných technológií sa aj výrazná časť šikanovania presunula do virtuálneho prostredia.

Pre agresorov je ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie či zranenie svojej obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a taktiež zodpovednosť zaň. Mnohokrát im takéto šikanovanie môže pripadať iba ako druh neškodnej zábavy, pretože agresora chráni jeho anonymita. Pre obeť je však virtuálne šikanovanie závažné. Nemôže pred ním nikam uniknúť, ani do bezpečia domova. Dnes je už bežné, že deti používajú mobilný telefón alebo internet, a tak vzniká priestor pre agresorov, ktorí sa k takejto forme šikany dostanú v ktorúkoľvek dobu a na ktoromkoľvek mieste. Je dôležité, aby sme o tomto fenoméne mali informácie aj my rodičia či dospeláci, aby sme v prípade takejto situácie vedeli svojmu dieťaťu pomôcť. Ku kyberšikanovaniu sa zaraďuje urážanie a nadávanie, obťažovanie, zastrašovanie, vydieranie, zverejňovanie trápnych, intímnych či rôzne upravených fotografií. Taktiež šírenie osobných informácií alebo klebiet, vylúčenie zo skupiny a v neposlednom rade krádež identity, vytváranie falošných a výsmešných profilov či nenávistných skupín. Ako rodičia by sme mali byť všímaví a obozretní. Dieťa totiž môže vysielať rôzne signály, ktoré môžu kyberšikanovanie naznačiť. Ide o prejavy ako napríklad, že dieťa prestane nečakane počítač používať, ak aj je na počítači je smutné, neisté alebo nervózne. Môže taktiež unikať do choroby či vyhýbať sa rozhovorom o tom, čo na počítači robí. Typické je aj uzatváranie sa pred rodinou a priateľmi a súčasné „okaté" popieranie toho, že by sa niečo dialo. Ide o pomerne zložitú a komplikovanú situáciu, ktorá môže mať na dieťa aj vážne dopady. Buďme informovaní a pokúsme sa tak zabrániť, aby naše dieťa zažívalo pocity hanby, trápnosti, smútku, neustály strach, stratu dôvery a rôzne iné následky, ktoré kyberšikana so sebou prináša.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Bc. Renáta Botková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?