Sebavedomie dieťaťa

Autor: Spokojnosť n.o. | 21.5.2013 o 15:05 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  437x

Všetci milujeme svoje deti a chceme pre ne len to najlepšie. Žijeme v hektickej dobe a v zhone povinností sa nám ľahko stane, že zabudneme našim ratolestiam venovať prejav pochopenia či dôvery. Môže sa nám zdať, že zdanlivo ide o maličkosti, no aj tak dokážu nalomiť krehkú detskú dušu aj ich sebavedomie. Základom zdravého sebavedomia dieťaťa je nepochybne šťastná rodina.  

Tá dieťaťu poskytuje zázemie, teplo domova, bezpečie, ochranu, ale aj sebadôveru a pocit vlastnej dôležitosti či dôstojnosti. To, že je dieťa súčasťou takejto rodiny, to, že má pocit, že niekam patrí v ňom vzbudzuje pocity a hodnoty, ktoré by samo dosiahlo len veľmi ťažko. Výchovou dieťaťa môžeme predísť tomu, aby naša ratolesť mala strach, bola krehká či precitlivená alebo vnútorne neistá či málo sebavedomá. Ako na to je možno jednoduchšie než by ste si mysleli.

Najdôležitejšie je prejavovať svojmu dieťaťu lásku a náklonnosť už od najútlejšieho detstva. Vedieť si na neho nájsť čas a venovať mu pozornosť a to nielen jemu samotnému, ale aj jeho problémom či trápeniam, ktoré sa nám môžu často javiť ako banálne, ale nezabúdajme, že pre deti je ich problém ten najväčší na svete. To keď spoločne s ním riešite jeho trápenia, pýtate sa aj na jeho názor a rešpektujete ho, je pocit, ktorý je pre dieťa nenahraditeľný. Rovnako tak je dobré ak viete svoje dieťa oceniť a pochváliť. Pochvala je totiž omnoho účinnejšia ako kritika, tresty či hrozby. Často kritizované deti ľahko strácajú odvahu, čo môže neskôr viesť k tomu, že majú málo sebaúcty. Deti nemajú vždy dostatok odvahy vykonať nejakú činnosť, hlavne ak s ňou nemajú ešte nijaké skúsenosti. Ako rodič by sme mali byť v tomto smere vždy nápomocný a svoje deti povzbudzovať, aby sa nebáli prekonávať vlastný strach. Dieťa totiž potrebuje cítiť, že má oporu, že ak bude treba, má sa o koho oprieť.

Možno sa nám to javí ako samozrejmosť, ale nie vždy dokážeme poskytovať deťom radosť a nadšenie zo života. Pamätajme, že len u spokojného a šťastného dieťaťa sa môže vyvíjať zdravé sebavedomie a dôvera vo vlastné sily, ktoré sú pre jeho ďalší život nevyhnutnými. Docieliť to však môžeme hlavne ak sa budeme snažiť byť spokojní a šťastní aj my, dospelí!

 

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

 

 

Bc. Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?