Dieťa jedináčik

Autor: Spokojnosť n.o. | 29.5.2013 o 11:40 | Karma článku: 4,23 | Prečítané:  768x

Dnešná ekonomická a sociálna úroveň mnohých rodín je taká, že aj jedno dieťa je luxus, nieto ešte mať ich dve. Mnohí sú nútení bývať v jednom byte spolu so svojimi rodičmi a možno si takéto rodiny povedia, že s jedným dieťaťom je to rozhodne o niečom inom ako keby mali detí viac. Aj napriek tomu sa mnohí rodičia domnievajú, že to nie je tak celkom v poriadku, že dieťa, ktoré vyrastá bez súrodencov musí byť osamelé, lakomé či sebecké. Je to ale naozaj tak?

Jedináčikovia majú veľa spoločných čŕt s najmladšími ako aj s najstaršími deťmi. Podobne ako aj najstaršie dieťa, ktoré je ešte samé, aj jedináčik si užíva plnú pozornosť svojich rodičov. S nikým sa o ňu zväčša nemusí deliť. Zároveň však máme o neho strach a možno povedať, že ho niekedy až príliš ochraňujeme podobne ako je tomu aj pri najmladšom dieťati. Spoločné majú aj to, že im často v mnohých veciach ustupujeme, či im dovoľujeme možno o čosi viac J V čom je ale jedináčik iný? Je faktom, že jedináčikovia sú vyspelejší ako ich rovesníci, nakoľko ich domáci svet je svetom dospelých. Nie je preto prekvapením, že majú výbornú slovnú zásobu, tvorbu viet i komunikáciu, ktorú kopírujú od svojich rodičov. Z mnohých výskumov vyplýva aj fakt, že jedináčikovia majú vyššiu inteligenciu aj vyučovacie výsledky. Na druhej strane môže u nich viaznuť práve komunikácia s rovesníkmi, keďže nemajú doma partnera vo svojom veku, s ktorým by sa denne rozprávali, hrali ale aj hádali. Stáva sa, že jedináčikovia bývajú pod tlakom svojich rodičov, ktorí od nich veľa očakávajú. Často sa stáva, že práve snaha byť dokonalým ich ženie k prehnanej pracovitosti. Keď však pochybia a majú pocit, že niekto je od nich lepší, hrozí, že sa uzatvoria do seba. Podľa mnohých psychológov potrebujú jedináčikovia uznanie od druhých a „potľapkanie po pleci." Väčšina z nás si myslí, že jedináčikovia sa cítia osamelo. To, aby jedináčik takýto pocit nezažíval je najmä na jeho rodičoch, ktorí by sa v prvom rade mali snažiť svojmu jedinému dieťaťu súrodenca nahradiť. Dieťa jedináčik chodí do školy, má svojich kamarátov a taktiež môže navštevovať rôzne krúžky, prostredníctvom ktorých sa zoznamuje s rovesníkmi, ktorí mu vytvárajú adekvátne sociálne prostredie s interakciami, vďaka ktorým sú pocity osamelosti potlačené. To, čo mnohí jedináčikom „závidia", je fakt, že sa s nikým nemusia deliť či už o rodičovskú lásku, hračky a podobne. Byť jedináčikom ale vôbec nie je jednoduché. Nemusia sa síce s nikým deliť o pozornosť rodičov, ale zároveň je to ich najväčšie „prekliatie". Vidinu rodiča, ktorému sa snažia priblížiť a vyhovieť, si v sebe nesú celý život v podobe akéhosi vnútorného kritika.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Bc. Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.


Už ste čítali?