Mama, najlepšia priateľka

Autor: Spokojnosť n.o. | 4.6.2013 o 16:50 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  534x

Rodičia sú pre dieťa vzorom. Synovia sa vidia v otcoch, dcéry zase v matkách. Vzťah medzi matkou a dcérou patrí medzi najsilnejšie citové putá. Asi každá mama si praje mať so svojou dcérou láskyplný vzťah. Byť jej mamou, ale aj priateľkou zároveň. Rovnako tomu býva aj zo strany detí. Je veľmi dôležité, aby sme si so svojimi deťmi vedeli vytvoriť taký vzťah, aby sa nám naše ratolesti nebáli zveriť so svojimi pocitmi, trápeniami, ale i radosťami či skúsenosťami.  

Ideálny vzťah matky s dcérou vzniká pri narodení, v detstve sa prehlbuje a neskôr častokrát rúca. Môže sa stať, že sa so svojou ratolesťou odcudzíme aj keď sme vždy predtým mali spolu bezproblémový vzťah. Toto sa môže prihodiť naozaj každému. Kritickým obdobím pre mamu a jej dcéru sa stáva obdobie puberty. Je veľmi málo mamičiek, ktoré so svojou pubertálnou dcérou nezažili žiadne utrpenie. V tomto období je najmä dôležité, aby ste sa so svojou dcérou vedeli porozprávať. Diskutujte spolu. Nielen v zlom, ale aj v dobrom. Rozprávajte sa o bežných veciach, vypočujte si jej názor a dajte dcére pocítiť, že je pre vás dôležitý aj vtedy, ak sa s tým vaším nezhoduje. Je asi zrejmé, že v tomto období majú naše deti úplne iné záujmy ako tráviť svoj voľný čas so svojimi mamami. Je však dobré, ak si mama dokáže so svojou dcérou nájsť čas na niečo, čo budú spolu vykonávať len ony dve. Či už ide o nejaký spoločný šport alebo nakupovanie, ide o situácie, pri ktorých má mama príležitosť lepšie pochopiť svet svojej dcéry, rozprávať sa s ňou. Ide o čas, v ktorom sa môžete dozvedieť veľa nielen o svojej dcére, ale aj jej priateľoch a podobne. Je dobré ak doprajete svojej dcére viac priestoru, čím jej prejavíte dôveru. Ak to neocení, porozprávajte sa s ňou, nie však s krikom a výčitkami, ale tónom milujúcej matky, ktorá má o ňu iba obrovský strach. Rovnako tak môže byť užitočné ak si pripomeniete svoje detstvo a svoj vzťah k mame. Možno práve vaše vlastné spomienky vám pomôžu viac porozumieť tomu, ako sa asi cíti vaša dcéra. Prejsť úspešne úskalím vývoja vzťahu medzi matkou a dcérou býva niekedy dosť náročné. Vždy však existuje možnosť vzájomný vzťah v ktorejkoľvek životnej fáze napraviť a vybudovať tak dobrý vzťah, ktorý môže byť pre obe ženy zdrojom istoty a inšpirácie.

Na záver je dobré myslieť i na to, že mama je niekto, kto môže zaujať miesto kohokoľvek iného. Jej miesto však nemôže zaujať nikto. Nikdy neprestaneme byť dieťaťom, kým máme mamu, na ktorú sa môžeme vždy obrátiť!

 

Bc. Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?