Denník dieťaťa

Autor: Spokojnosť n.o. | 13.6.2013 o 10:45 | Karma článku: 3,64 | Prečítané:  656x

Éru denníkov si pamätáme istotne ešte z nášho detstva. Čím však môže byť pre naše dieťa písanie si denníka nápomocné? Či už detstve, ale najmä v puberte zažívajú naši potomkovia množstvo zážitkov, na ktoré pri ich frekvencii časom zabúdajú. Je dobré, ak si takouto formou dieťa zachytáva príjemné chvíle, ktoré zažilo spolu s vlastným opisom pocitov, ktoré pri tom mali. Denník takto môže slúžiť ako istý druh psychohygieny.  

Prostredníctvom neho sa dieťa naučí zachytávať svoje pocity, čo mu môže potom neskôr pomôcť pri ich vyjadrovaní, no rovnako tak sa dá denník využiť aj pri menej pozitívnych či radostných chvíľach, ktoré môže dieťa zažívať. Niekedy to môže byť napríklad zmena prostredia kvôli sťahovaniu a strata blízkych priateľov. Dieťa sa vďaka denníku môže vyrozprávať aspoň na ten čas, kým si v novom prostredí nezvykne a nenájde si nových kamarátov. Občas sa v živote detí vyskytnú situácie či problémy, o ktorých sa nedokážu rozprávať s ľuďmi so svojho okolia. Denník vtedy môže slúžiť na to, aby problém dieťa zbytočne neťažil a aspoň čiastočne si môže „vypísaním sa" uľaviť si. Je pravdou, že denníky nikdy nemôžu nahradiť úplný kontakt s kamarátmi či s rodinou, pretože deti by sa inak úplne uzavreli do seba. Chýbala by im určitá spätná väzba, ktorá by potvrdila alebo vyvrátila ich mylné myšlienky. Ich význam by sa však určite nemal zanedbávať najmä pri problémoch, o ktorých nie je ochotné dieťa hovoriť. U niektorých ratolestí môže nastať aj taká situácia, že vám budú chcieť povedať o niečom dôležitom, čo sa udialo v ich v živote, no nebudú vedieť nájsť spôsob, ako to urobiť. Môžu tak svoj problém vyrozprávať svojmu denníku, ktorý vám potom dovolia prečítať.

Veľmi dôležité však je, aby rodič odolal svojej zvedavosti, ktorá je veľká potvora a mohla by vás začať pokúšať. I keď to nie je jednoduché, je dôležité zachovať si určitý odstup. Keby totiž dieťa zistilo, že ste mu do jeho denníka teda do jeho súkromia nahliadli, nielen, že by ste absolútne stratili ich dôveru, mohlo by to v nich vyvolať vlnu nepríjemných sklamaní a mohli by tak na takýto druh „vyventilovania" svojich pocitov zanevrieť. Ak sa ocitnete v situácii, kedy bude denníček vášho dieťaťa len tak voľne pohodený na stole, neotvorte ho. Rešpektujte súkromie svojho dieťaťa, ako aj ono rešpektuje vás. I keď je od vás mladšie, je to osobnosť, ktorá si potrebuje nechať niektoré veci pre seba.

Aj pre nás dospelákov je písanie si svojich zážitkov formou denníka dobrá vec. Rovnako ako v prípade detí, to slúži na istú sebareflexiu a prehodnotenie vlastného konania alebo myšlienkových pochodov, ktoré nám často víria v hlave a nevieme si s nimi dať rady. Denník nám tak poskytne náhľad na situáciu aj s odstupom času.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?