Pozor na diéty !

Autor: Spokojnosť n.o. | 18.6.2013 o 9:55 | Karma článku: 3,21 | Prečítané:  494x

Diéty sa stali akoby bežnou súčasťou dnešného života žien, ale i mnohých mladých dievčat. V snahe získať postavu snov sú mnohé dievčatá schopné ísť až do extrémov, ktoré sa však môžu negatívne podpísať na ich zdraví. Obzvlášť citlivým obdobím je práve dospievanie, v ktorom sú dievčatá veľmi citlivé na všetky telesné zmeny, ktoré sú pre toto obdobie typické.    

Porovnávajú sa so svojimi rovesníčkami a začínajú si viac uvedomovať svoje nedostatky, ku ktorým bývajú veľmi sebakritické. Veľmi zraniteľné bývajú najmä ku svojim telesným rozmerom. Bežnou reakciou býva, že dievčatá v tomto období skúšajú rôzne spôsoby ako sa priblížiť k ideálu krásy. Niet sa ani čomu čudovať, pretože práve prostredníctvom médií, je ľuďom na každom kroku vnucované ako majú vyzerať. Je veľmi ťažké ubrániť svoju dospievajúcu dcéru od takýchto názorov, ktoré sú nám neustále prezentované, a povedzme si pravdu, že častokrát ideál krásy, ktorý je nám predkladaný nemá nič spoločné so zdravým životným štýlom. Dievčatá chcú vyzerať ako modelky a tak sa vrhajú do diét, obmedzujú sa v jedle, cvičia do úmoru atď. Toto sú však veľmi nebezpečné situácie, ktoré sa môžu veľmi ľahko prehupnúť do niektorej z porúch príjmu potravy, ktoré majú mnohé negatívne dopady na ľudské zdravie a v najhorších prípadoch končia smrťou. Ako rodičia by sme sa mali usilovať u svojej dcéry už odmalička formovať správny postoj voči vnímaniu krásy. Aby nevnímali iba vonkajšiu krásu človeka za najdôležitejšiu, ale viesť ich k tomu, že skutočná krása človeka vyžaruje z jeho vnútra. Je to síce klišé, ale v mnohých prípadoch posmievania sa je to často argument, ktorým môžeme dieťaťu zdvihnúť jeho naštrbené sebavedomie. Treba si dávať pozor aj na to, aký vzor svojmu dieťaťu dávame. Nebezpečné býva, ak dospievajúca dcéra vidí neustále pokusy svojej matky o schudnutie. Ak totiž matka - ako vzor správania pre dieťa - drží každú chvíľku nejakú diétu, obdivuje štíhle modelky v časopisoch či televízii, dáva tým svojej dcére jasne najavo, že takto je to v podstate normálne. Taktiež je treba byť voči svojmu dieťaťu vnímavý a zbystriť pozornosť ak si všimneme, že dieťa odmieta spoločné jedenie, často odchádza na toaletu po jedle, neustále číta o diétach a o rôznych zaručených tipoch ako schudnúť. Taktiež ak sa neustále váži, nadmerne cvičí alebo je značne viditeľný úbytok na jej váhe. Takéto správanie netreba brať na ľahkú váhu, pretože sa jedná o signály toho, že niečo nie je v poriadku, že sa niečo deje. Je potrebné, aby ste sa so svojou dcérou porozprávali a zistili tak, či jej správanie nie je nebezpečné. Uchrániť však svoje deti od všetkých negatívnych vplyvov dnešnej doby nie je celkom v našich silách. Môžeme však urobiť veľa tým, že svojim deťom dáme dobrý vzor, výchovu, akýsi cit pre správne životné hodnoty a že nebudeme voči ich trápeniam a problémom ľahostajní.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Renáta Botková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?