A je tu vysvedčenie !

Autor: Spokojnosť n.o. | 1.7.2013 o 16:50 | Karma článku: 2,98 | Prečítané:  318x

Blížia sa zaslúžené prázdniny. Po mesiacoch učenia, domácich úloh a povinností prichádza čas, kedy si budú môcť deti oddýchnuť a načerpať nové sily. Pred sladkým nič nerobením je tu však ešte jeden krok, ktorí musia absolvovať- vysvedčenie. Práve to u mnohých detí vyvoláva stres a napätie, ktoré sa veľakrát nespája ani so známkami, ale s reakciami ich rodičov. Ako by sme sa mali správne zachovať, aby naše dieťa zbytočne neprežívalo takéto negatívne pocity?  

Mnoho rodičov robí veľkú chybu, že sa svojim deťom dopredu vyhráža: „ak prinesieš zlé vysvedčenie, tak si ma neželaj..... dostaneš výprask..." a podobne. Takýto prístup rozhodne nie je najvhodnejší. Dieťa môže cítiť tlak, vďaka ktorému v ňom len obavy a strach narastajú. Snažte sa predísť prudkým reakciám na vysvedčenie, pretože strach z negatívnej reakcie rodičov dohnalo už nejedno dieťa k úteku z domova, či v horšom prípade u citlivejších jedincov vyústila takáto situácia až do samovraždy. Prijať výborné vysvedčenie nie je pre žiadneho rodiča problém. Rodič je na svoje dieťa pyšný a je samozrejmé, že ho pochváli či odmení. Aj v tomto prípade však treba myslieť na to, akú formu odmeny zvolíme. Nie vždy je vhodné vyúživať najnovšie elektronické „vychytávky." Omnoho efektívenejšie je zvoliť zážitkový typ odmeny, ako napríklad nejaký výlet, pri ktorom strávite spoločný čas. To je totiž niečo, čo v dieťati zanechá dlhotrvajúsejšiu stopu ako nejaká hračka či elektronika. Už len samotná pochvala je pre dieťa najväčšou motiváciou, aby sa aj naďalej chcelo učiť. Dieťa potrebuje slovné ocenenie, aby si samo v sebe pestovalo radosť zo známok, vytváralo kladný vzťah k učeniu a malo chuť prinášať dobré známky. Vážnejší problém predstavuje zlé vysvedčenie. Zlé vysvedčenie zmanená pre každého rodiča niečo iné. Pre niekoho je zlé, ak je na ňom zopár dvojok, pre iného sú zlé trojky. Mali by ste však myslieť na to, že žiadna bitka či tresty vysvedčenie nezmenia! Dobré je tiež zamyslieť sa aj nad svojími očakávaniami, nad tým, či sú reálne, ale aj nad tým, čo ste urobili preto, aby ste ich pomohli dieťaťu naplniť. Vysvedčenie nie je len vizitkou samotného dieťaťa, ale aj ľudí z jeho okolia. Ak na vysvedčení naozaj prevládajú horšie známky, treba uvažovať aj nad tým, čím to je, že dieťa podáva v škole slabý výkon. Či na to nemá dostatočné schopnosti alebo je lenivé. Pri zlých výsledkoch by mal byť rodič dieťaťu oporou. Rozhodne ho neodsúvať na druhú koľaj. Zlé vysvedčenie je niekedy volaním dieťaťa o pozornosť či výsledkom zlej situácie v rodine alebo aj porúch učenia či iných emočný problémov. Rozhodne tak pred pokarhaním uprednostnite dialóg s dieťaťom a stanovte si ciele na dosiahnutie lepších výsledkov v budúcom školskom roku, na ktorých budete spoločne s ním pracovať.

Dôležité je, aby ste tento deň prežili radostne, aj keď vysvedčenie vášho dieťaťa tak úplne nesplnilo vaše a možno ani jeho vlastné predstavy.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

 

Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?