Nie je žiarlivosť ako žiarlivosť

Autor: Spokojnosť n.o. | 26.8.2013 o 8:25 | Karma článku: 2,89 | Prečítané:  582x

Aj keď ju  mnohí považujú za korenie vzťahu či prejav lásky, žiarlivosť so sebou prináša najmä mnoho nepríjemných situácií. Žiarlivosť je vo väčšine prípadov stav neistoty až úzkosti či strach, že milovanú osobu môžeme stratiť, že nás môže nahradiť niekto oveľa úspešnejší, krajší... Častokrát žiarlivosť pramení zo zníženej sebaúcty, ktorá môže mať korene ešte v detstve, ako napríklad nedostatok pozornosti zo strany rodičov alebo naopak prehnaná starostlivosť či neúspech u opačného pohlavia.

Na začiatku vzťahu je žiarlivosť prirodzená, nakoľko sa partneri vzájomne ešte len  spoznávajú. Prirodzená žiarlivosť sa väčšinou upraví sama, a to upevnením vzťahu, dôverou a komunikáciou medzi partnermi o svojich potrebách a pocitoch. Kto miluje, ten samozrejme chce mať zbožňovanú osobu len pre seba. Pokiaľ pristihnete partnera pri flirtovaní s inými, je celkom pochopiteľné, že vyjadríte svoj nesúhlas. Je to úplne bežná reakcia. Pokiaľ váš partner žiarli akosi preventívne a aj v situáciách, keď mu na to nedávate žiadne zámienky, začne vás na každom kroku kontrolovať, sliediť vám vo veciach a zakazovať vám akúkoľvek komunikáciu s osobami opačného pohlavia, jeho konanie už nemá s láskou nič spoločné. Žiarlivosť je negatívny emočný stav, ktorý partnerskému vzťahu skôr škodí než prospieva. Skutočným dôkazom lásky je vzájomná dôvera a nie neustále podozrievanie či kontrola. S prirodzenou žiarlivosťou sa u človeka dá pracovať. Komplikácie v životoch partnerov predstavuje práve chorobná žiarlivosť. Varovným príznakom môže byť aj to, že dokáže „nevinnému" partnerovi ľahko vnútiť pocit viny, vyžaduje neustále dôkazy o partnerovej láske, neprítomnosti, či bazíruje na presných návratoch napríklad z práce domov. Aj vytváranie žiarlivostných scén je u neho na dennom poriadku. Takýto typ žiarlivosti je už nevyhnutné liečiť, nakoľko môže vyústiť až do skratového konania. Úspech k odstráneniu žiarlivosti však tkvie hlavne v ochote žiarlivého k vnútornej zmene.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Renáta Botková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?