Nevera vo vzťahu

Autor: Spokojnosť n.o. | 4.9.2013 o 11:40 | Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1611x

Definovať neveru je pomerne zložité, pretože jej ponímanie je pre každé manželstvo či partnerstvo individuálne. Každý z nás má totiž svoje hranice nastavené inak. Vo vplyve nevery na partnerský vzťah zohráva dôležitú úlohu to, v akom vývojovom štádiu vzťahu k nevere došlo. Či ide o záležitosť prevažne sexuálnu alebo emocionálnu, teda či ide o náhodný kontakt, dobrodružstvo, sexuálnu promiskuitu, alebo dlhotrvajúci vzťah k jednej osobe. Každý typ nevery však vzťahy výrazne narúša.

V živote človeka predstavuje zrútenie sa partnerstva, je to ako výbuch bomby v našich životoch. Človek je v panike, nevie, čo má robiť. Zostať? Utiecť? Pomstiť sa? Podvedený človek má pocit, že sa mu zrútil svet, pýta sa sám seba kde spravil chybu, chce vedieť príčinu aj detaily nevery. Existuje veľké množstvo dôvodov a motivácií, prečo sa človek „na neveru dal". Za najčastejšie by sme mohli považovať túžbu po zmene, po úniku z prostredia, v ktorom je človek nespokojný so sebou, či svojím partnerom a naivne túto spokojnosť hľadá v náručí niekoho iného. Taktiež sa môže jednať o paniku životného bilancovania, o potrebu zbaviť sa pocitov neistoty a menejcennosti, čo súvisí so snahou kompenzovať neúspechy z iných sfér života vo sfére milostnej. Príčinou však býva aj citová deprivácia, kedy je nevera dôsledkom citového strádania vo vzťahu, vzájomného odcudzenia sa, nezáujem jednej strany o svojho partnera. Neraz je  motivácia k nevere aj  účelová, čiže akési „potrestanie" partnera alebo vyvolanie žiarlivosti. Reagovať na neveru je ťažké a asi nikto nedokáže presne povedať, čo by urobil, kým sa do takej situácie naozaj nedostane. Vysporiadanie sa s neverou závisí od jej typu, od osobnosti a temperamentu toho, kto podviedol a toho, kto bol podvedený. Závisí aj od fázy, v ktorej sa vzťah nachádza. Po odhalení zväčša nastupujú výčitky, hnev, beznádej, smútok, plač... Nie vždy sa však končí rozchodom či rozvodom. Po nevere nebude vzťah už nikdy taký istý ako bol predtým, ale jeho náprava a vylepšenie je možné. Rozprávajte sa, hovorte o svojich pocitoch. Zrekonštruujte svoj vzťah, fungujúce ponechajte, oblasti, kde to škrípalo, budujte nanovo. Komunikácia je teraz nesmierne dôležitá. Aj keď to nie je jednoduché a často sa aj banálny rozhovor môže skončiť vašimi slzami a výčitkami. Ak však chcete ďalej spolu fungovať, budete musieť časom upriamiť svoju pozornosť aj inde, ako len na krivdu, ktorú vám váš partner spôsobil.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, školských problémov a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Bc. Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.


Už ste čítali?