Depresia

Autor: Spokojnosť n.o. | 16.9.2013 o 8:50 | Karma článku: 5,16 | Prečítané:  943x

Depresia patrí k najčastejším ochoreniam a môže postihnúť kohokoľvek. Zrejme si každý z vás už niekedy povedal: „dnes mám nejakú depku". Našťastie nie každý pocit zármutku, skleslosti, smútku či zlej nálady je depresia. Je normálne, že niektoré životné zážitky, ako strata zamestnania, smrť člena rodiny, alebo rozvod či iné, dokážu poriadne zatriasť dobrou náladou a odhodlaním tešiť sa zo života. Väčšina ľudí ale tieto zážitky zvládne a vysporiada sa s nimi bez toho, aby upadli do stavu „naozajstnej" klinickej depresie. Tá sa totiž od zármutku či zlej nálady odlišuje.

O depresii sa dá hovoriť vtedy, ak pocity extrémneho zúfalstva, beznádeje a smútku pretrvávajú minimálne dva a viac týždňov. A tiež aj, ak sa takýto stav stáva prekážkou pri vykonávaní bežných denných činností a aktivít. Sprevádza ho strata chuti do jedla i nespavosť. Ťažká depresia je charakterizovaná neschopnosťou dlhodobo sa zbaviť tohto stavu. Vážne narúša schopnosť človeka normálne žiť. Deprimovaný človek často vo svojej bezmocnosti obviňuje sám seba, pretože nedokáže nájsť príčinu svojich pocitov. Je vyčerpaný, stráca záujem o čokoľvek, začína sa úplne vyhýbať niektorým činnostiam a uniká pred priateľmi či rodinou. Každý človek, ktorý v živote zažil stav skutočnej klinickej depresie vie, že tento stav úplne zatemní život. Aj keď je depresia zaraďovaná medzi poruchy nálady, tento stav nemení iba náladu postihnutého. Depresia pohltí ducha aj telo postihnutého a úplne zmení jeho vzťah k okoliu a ľuďom v ňom. Pre niekoho, je depresia iba jednorázovou skúsenosťou, iní s ňou žijú celé roky. V dnešnej dobe však už nemusí byť bezvýchodiskovým utrpením, ktoré odoberá životné sily postihnutému aj jeho blízkym. Pri takejto diagnóze je nevyhnutné obrátiť sa na pomoc  odborníkov. Veľmi dôležitý je však aj prístup okolia, pretože človek v depresii myslí a cíti inak, ako ten čo v depresii nie je. Ak mu chceme pomôcť, je dobré si uvedomiť, že toto poskytovanie pomoci nebude pre nás ľahké ani jednoduché. Nebude to napomínanie typu: „Tak sa vzchop! Neber to tak tragicky!" Človeku trpiacemu depresiou môžete preukázať svoju podporu. Dať mu najavo, že v tom nie je sám, že je pre vás dôležitý, že pri ňom stojíte, neopustíte ho a máte ho stále rovnako radi.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, školských problémov a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?