Priateľstvo

Autor: Spokojnosť n.o. | 3.10.2013 o 9:40 | Karma článku: 2,59 | Prečítané:  273x

Každý z nás, či už dieťa alebo dospelý, si vo svojom okolí vytvára rôzne priateľstvá, ktoré nepochybne zohrávajú v ich živote dôležitú úlohu. Čo to priateľstvo vlastne je, keď je pre človeka také dôležité?

Sila priateľstva už odpradávna stála za zakladaním celoživotných vzťahov, silných rodinných pút a rôznorodých spolkov so spoločnými ideami. Priateľstvo je jedinečnou formou medziľudských vzťahov. Pre každého znamená čosi iné. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že sa jedná o vzťah, ktorý znamená pre ľudí to, keď môžu druhému povedať všetko, keď majú k sebe dôveru. Príjemný je pre človeka určite pocit, keď potrebuje pomoc a vie, že pri ňom stojí niekto, komu môže dôverovať a na koho sa môže vždy obrátiť. Vzniká postupne a takto časom „utkaná sieť" napomáha ľuďom spoznávať vlastnú identitu, odlišnosť názorov i pestrosť prežívajúcich momentov. Pri utváraní priateľstiev väčšinou nezohráva úlohu ani vek, povolanie či vzdelanie. Ide o to, aby sa stretli ľudia, ktorí si rozumejú a sú na podobných" vlnových frekvenciách", ľudia s podobnými záujmami či životnými príbehmi. Každý z nás potrebuje priateľov. Človek je predsa tvor prirodzene spoločenský a potrebuje mať okolo seba ľudí, ktorí ho majú radi, rozumejú mu a podporujú ho. Tak ako priateľstvo postupne vzniká, tak sa aj vyvíja. V prípade dospievajúcich zohráva azda najdôležitejšiu úlohu. Mladí ľudia sa radia, hľadajú uznanie, pýtajú sa na mienku, rozprávajú o veciach, ktoré ich zaujímajú. S priateľmi konfrontujú svoje názory, snažia sa orientovať v spoločnosti, vytvárajú si svoj vlastný hodnotový systém. Pred priateľmi sa nehanbia, zriedka ich pred nimi niečo zarazí. Preto sa s nimi dokážu otvorenejšie porozprávať ako s dospelými, ktorí sú náchylní hneď poúčať alebo kritizovať. Ukazuje sa, že s pribúdajúcim vekom nadobúda priateľstvo pre ľudí čoraz väčší význam. Priateľstvo je zväzkom, ktorí ľudia hodnotia pre hlbšie príčiny ako iba možnosť kontaktu. Tak či onak, jedná sa o vzťah, ktorý čímsi špeciálnym napĺňa naše životy. Starajme sa preto o naše priateľstvá, aby sme si aj s odstupom času keď sme sa nevideli „sto rokov" mohli povedať , že sme si rovnako blízki a môžeme pokračovať tam, kde sme pred rokmi prestali. A to je práve to krásne, čo robí ľudí priateľmi!

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, školských problémov a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?