„Single“ život

Autor: Spokojnosť n.o. | 24.10.2013 o 8:35 | Karma článku: 4,44 | Prečítané:  1593x

Výrazným javom posledných rokov sa okrem života „nadivoko", stáva život single. Za posledných 12 rokov sa len u nás na území Slovenskej republiky počet nezadaných ľudí takmer zdvojnásobil. Štatistiky ukazujú, že ich celkový počet je takmer až 1,2 mil. Ak je niekto single, znamená to, že nie je ženatý/vydatá.

V širšom slova zmysle sa tento pojem používa na označenie človeka, ktorý je bez partnera. Žije sám, pričom z označení „starý mládenec" či „stará dievka" sa vyprofiloval životný štýl. Single život je atraktívny najmä pre určité typy ľudí, ktorí milujú dobrodružstvo, neradi sa viažu, chcú sa naplno venovať kariére či koníčkom. Mnohí z nich sú presvedčení, že budú šťastní len vtedy, ak sa nebudú musieť niekomu denne prispôsobovať. Pre single život sa však ľudia nie vždy rozhodnú dobrovoľne. Nemusí sa vyslovene jednať o ľudí, ktorí si chcú iba užívať alebo cestovať. Sú ľudia, ktorí nechcú žiť sami, ale ich osobnosť ich na to akoby predurčovala. Zväčša môžu byť náladoví, neurotickí, pedantní, chorobne žiarliví či promiskuitní. Mnohí ľudia majú aj obavu zo vzťahov alebo nechcú niesť zodpovednosť za niekoho iného ako za seba. Taktiež je za tým aj neschopnosť nájsť si pre seba adekvátneho partnera. Predovšetkým vysokoškolsky vzdelaní ľudia si kladú pri výbere partnera vysoké nároky. Nedobrovoľnými „singlami" sa stávajú aj jedinci, ktorí sa musia starať o chorých rodičov či príbuzných. Ich možnosti stretnúť a spoznať vhodného partnera sú potom dosť obmedzené. Všetko má však svoje plusy i mínusy.
Single človek má čas venovať sa práci, budovať si kariéru. Svoj voľný čas môže vyplniť aktivitami podľa vlastných predstáv. Nemusí sa nikomu prispôsobovať. Má slobodnú možnosť rozhodovania. Nevýhody takéhoto typu života môžu ľudia začať pociťovať s pribúdaním ich rokov. Čím je človek starší, tým viac jeho priateľov sa postupne začne usadzovať, zakladať si rodinu, ktorej sa budú venovať viac ako single priateľovi. S rokmi taktiež rastie aj potreba mať po svojom boku niekoho o koho sa môžeme oprieť. Nevýhodou je aj pocit prázdna, ktorý sa u človeka môže postupne vytvárať, rovnako ako aj strádanie zdieľania intímneho života.  Nájsť si nejakú známosť, zoznámiť sa s niekým už totiž nebude také jednoduché ako kedysi na diskotéke. Každý človek je ale iný a každému vyhovuje iný spôsob života, preto je ťažké jednoznačne povedať, či byť single je lepšie alebo horšie.  Momentálne môžeme skonštatovať to, že sa jedná o akýsi trend, ktorý môže byť pre niektorých zaujímavý rovnako tak, ako je pre niekoho iného príťažlivé žiť v partnerstve.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, školských problémov a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

Renáta Botková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?