Ako bojovať so zlozvykmi

Autor: Spokojnosť n.o. | 3.12.2013 o 11:25 | Karma článku: 3,75 | Prečítané:  430x

Ak človek vykonáva nejakú činnosť tak často, že sa z nej stane nedobrovoľná odozva na určité podnety, možno hovoriť o zvyku. Pokiaľ je však tento zvyk negatívny, označujeme ho ako zlozvyk. Ľudské zlozvyky vedia niekedy poriadne znepríjemniť život nielen nám, ale aj nášmu okoliu. Je ich naozaj neúrekom, sú rôznorodé, no jedno majú spoločné. Nevieme sa ich zbaviť. Zápas so zlozvykmi nie je vôbec jednoduchý, pretože majú zásadnú a zákernú vlastnosť.

Aj keď vieme, že nám škodia, nechcú sa nás pustiť. Pramenia z podvedomia, prípadne majú svoje korene v našej nervozite. Častokrát si ich ani neuvedomujeme, preto je boj s nimi veľmi náročný. Existujú milióny „zaručene fungujúcich" spôsobov, ako sa zbaviť toho - ktorého zlozvyku, no treba povedať, že pre víťazstvo nad zlozvykom treba vyhrať najprv sám nad sebou. Nijaký rýchly postup ako sa svojho zlozvyku zbaviť neexistuje. Častokrát sa stáva, že človek, ktorý sa konečne horko-ťažko zbaví jednej závislosti, okamžite prejde na druhú, často ešte horšiu. Preto sa napríklad z maškrtných dám túžiacich po čokoláde stávajú ťažké fajčiarky. V prvom rade je nutné uvedomiť si existenciu zlozvyku. Je dôležité uvedomovať si okamihy, kedy v našom správaní k zlozvyku dochádza. Obhrýzate si nechty pri sledovaní televízie? Pokúste sa v takých chvíľach ovládnuť sa. Schválne si zopnite ruky a pokúste sa nedvíhať ich smerom k perám. Alebo si dajte ruku do vrecka a vydržte nechať ju tam. Na náš  zlozvyk nás môžu  upozorniť aj ľudia z nášho okolia, pokiaľ nemáme dostatok síl boriť sa s ním sami. Ak ich oboznámime, budú nás neustále potichu kontrolovať a svedomie nám časom nedovolí, aby sme zlozvyk praktizovali. Dôležité je mať snahu urobiť zmenu. Je dobré, pokiaľ si uvedomíme výhody, ktoré nám odstránenie zlozvyku prinesie. Môže ísť o zlepšenie partnerských vzťahov, zdravotného stavu či finančné úspory. Ak si napríklad vypočítame koľko nás náš zlozvyk mesačne stojí, uvidíme tak sumu, ktorú môžeme usporiť na kúpu niečoho po čom túžime. Dobré je tiež nahradiť zlozvyk niečím prospešným, pretože ľudia ním často jednoducho zapĺňajú svoj voľný čas. Namiesto čokolády si môžeme urobiť 10 drepov alebo pri čakaní na autobus si nezapáliť cigaretu, ale naučiť sa zopár nových cudzích slovíčok. Možností je mnoho. Každý takýto veľký či malý úspech našej pevnej vôle by sme mali osláviť. Avšak dôležité je, aby odmena nemala nič spoločné práve s naším zlozvykom, s ktorým bojujeme. Ak ste sa aj vy na takýto „boj" dali, prajeme vám nielen veľa šťastia, ale aj trpezlivosti.

V našom nízkoprahovom dennom centre sme tu pre Vás, ak potrebujete pomoc pri riešení rodinných problémov, problémov v škole a pomoc pri riešení ťažkej sociálnej situácie obráťte sa na nás.

 

 

Renáta Botková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?